Wzorzyste tkaniny dwuosnowowe jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w co drugim podlaskim domu – służyły przede wszystkim do przykrywania łóżek, często też przekazywane były w wianie córkom.
Wzorzyste tkaniny dwuosnowowe jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w co drugim podlaskim domu – służyły przede wszystkim do przykrywania łóżek, często też przekazywane były w wianie córkom. Polska tradycja tkactwa dwuosnowowego – jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych rzemiosł kultury ludowej – wywodzi się właśnie z Polski północno-wschodniej, a najstarsze, wełniane, podwójnie tkane dywany tworzone były na Mazurach już w XVIII wieku. W Europie tradycja tkania dwuosnowowego liczy sobie ponad tysiąc lat, dwustronne tkaniny z geometrycznymi wzorami były popularne w Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Skandynawii, na Rusi, a nawet w Meksyku. Co ciekawe ten niepowtarzalny rodzaj tkaniny nadal ma swoich miłośników i koneserów na całym świecie. Mieszkańcy wschodnich terenów Polski przez lata wypracowali własny, niepowtarzalny styl i wzornictwo, które zainspirowały projektantów Fabryki Dywanów Agnella. Efektem prac są nawiązujące do motywów podlaskich tkanin dwuosnowowych dywany z najnowszej kolekcji Folk, inspirowanej sztuką ludową.
KRASA, OSADA oraz ECHO to dywany, w których kompozycja i ornamentyka wierne są podlaskiej tradycji. Szachownicowy układ, zgeometryzowany sposób przedstawienia świata, charakterystyczne motywy – winnej latorośli, drzewa, palmet, gwiazd, domów, korowodów weselnych i figurek zwierząt oraz klasyczny podział na pole środkowe i ozdobną bordiurę sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z oryginalnymi tkaninami dwuosnowowymi. Ważna jest także kolorystyka tych dywanów oraz naczelna zasada kontrastu, w której z bielą zestawiony jest np. kolor czarny lub grafitowy. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dywany te są wełniane – co stanowi nawiązanie do najstarszych podwójnie tkanych kobierców, które również wytwarzane były z wełny.
Ludowe motywy bardzo dobrze harmonizują z nowoczesnym wystrojem wnętrz – dzięki stonowanej, dwubarwnej kolorystyce doskonale sprawdzają się w zestawieniu z wyrazistymi, intensywnymi kolorami. Ze względu na swoje pochodzenie (sugeruje się bowiem, że wzornictwo tkanin dwuosnowowych najbliższe jest ornamentyce skandynawskiej) idealnie komponują się we wnętrzach utrzymanych w naturalnym i funkcjonalnym stylu rodem z północy Europy.
Zapraszamy do odwiedzenia www.agnella.pl i do polubienia naszego profilu na Facebooku.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/motywy-podlaskie-tkanina-dwuosnowowa-na-dywanie-1